
Deer Habitat

Feed & Retain The Deer On Your Land
Collapsible content
The Top 5 Foods For Deer
- Chestnuts - American or Chinese
- Persimmons
- Pears
- Apples/Crabapple
- Acorns
Why Deer Prefer Chestnuts over Acorns?
Deer prefer chestnuts over acorns because chestnuts are sweeter, lower in tannins, and easier to digest. Acorns, especially from white or red oaks, can be bitter and tougher to chew, while chestnuts are softer and higher in carbohydrates, providing more energy. This makes chestnuts a more palatable and energy-dense food source, especially in the fall when deer are building fat for winter.
Do Deer Like Variety?
Deer have a diverse diet, including fruits, nuts, leaves, shrubs, grasses, and even tree bark. As opportunistic feeders, they adapt to whatever is available throughout the seasons. To provide year-round nourishment for deer, explore our All-Season Bundles, featuring tree varieties with staggered drop times for consistent food sources all year long.
-
Fuji Apple
Regular price From $30.00 USDRegular priceUnit price / per -
Snow Sweet Apple
Regular price From $25.00 USDRegular priceUnit price / per -
Big Morse Crabapple
Regular price From $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
Ooti Bebb's Hybrid Oak
Regular price From $16.50 USDRegular priceUnit price / per -
Chokeberry
Regular price From $16.50 USDRegular priceUnit price / per -
Gala Apple
Regular price From $25.00 USDRegular priceUnit price / per -
Thicket Serviceberry
Regular price From $16.50 USDRegular priceUnit price / per -
Gobbler Chestnut
Regular price $30.00 USDRegular priceUnit price / per -
English Fastigate Hybrid Oak
Regular price From $5.00 USDRegular priceUnit price / per$16.50 USDSale price From $5.00 USDSale -
Red Crabapple
Regular price From $20.00 USDRegular priceUnit price / per -
English Wide Hybrid Oak
Regular price From $5.00 USDRegular priceUnit price / per$16.50 USDSale price From $5.00 USDSale -
Sold out
Swamp White Hybrid Oak
Regular price From $20.50 USDRegular priceUnit price / perSold out -
Silky Dogwood
Regular price From $16.50 USDRegular priceUnit price / per -
McIntosh Apple
Regular price $25.50 USDRegular priceUnit price / per -
Kerr Crabapple
Regular price From $30.00 USDRegular priceUnit price / per -
Sweet Sixteen Apple
Regular price From $20.00 USDRegular priceUnit price / per